środa, 10 kwietnia 2019

Dzielenie wyrazów i łącznik nierozdzielający w Wordzie

Word to podstawowe narzędzie pracy wielu osób. Nie tylko redaktorów, korektorów, pisarzy, specjalistów od reklamy i SEO czy urzędników. Niewielu jednak zna nieco bardziej zaawansowane możliwości tego programu. A podczas tworzenia treści pojawiają się nagle problemy, z którymi nie wiadomo, jak walczyć. Na przykład przeniesienia i błędy z nimi związane.


Czasami słowa w linii tekstu nie rozkładają się po naszej myśli albo wyglądają koszmarnie zbyt ciasno bądź zbyt rozwlekle. Przydałoby się wówczas dzielenie wyrazów — tak naturalne w piśmie ręcznym. Można sobie z tym poradzić na dwa najprostsze sposoby.

Dzielenie wyrazów w Wordzie

1. Włączyć dzielenie wyrazów

Automatyczne dzielenie wyrazów dla całego dokumentu odnajdziemy na wstążce po ścieżce: Układ strony → Ustawienia strony → Dzielenie wyrazów



Do wyboru mamy dzielenie automatyczne lub ręcznie przy którym samodzielnie zdecydujemy, po której sylabie wyraz zostanie przeniesiony.

2. Dzielić wyrazy ręcznie, wstawiając łącznik (rozdzielnik)

Jest to mało eleganckie rozwiązanie i kłopotliwe podczas większych prac. W momencie gdy redagujemy treść niemal cały czas (poprawiając, dopisując coś, wykreślając itp.), wyrazy przeniesione w ten sposób mogą zmienić swe połączenie w linii, a łącznik pozostanie w tym miejscu w wyrazie, w którym został wstawiony. Należy mieć to na uwadze i pilnować rozłożenia tekstu. Łącznik to krótka kreska na klawiaturze znajdująca się między zerem a +/=.


Łącznik nierozdzielający

Innym problemem, ale związanym z dzieleniem wyrazów, jest niewłaściwe dzielenie słów z łącznikiem. Według reguł ortograficznych, jeśli łącznik wypada w miejscu dzielenia, to należy powtórzyć go w nowej linii.

Niestety Word automatycznie tego nie robi.

1. Można poradzić, sobie samodzielnie powtarzając łącznik, ale trzeba najpierw wymusić łamanie wersu (Enter + Shift) po łączniku na końcu i wstawić łącznik na początku następnej linii. Przy takim rozwiązaniu znowu należy uważać podczas jakichkolwiek zmian w treści, aby tekst nie rozkładał się niewłaściwie i nie pojawiały się puste dziury (za dużo światła).

2. Można też uniknąć dzielenia na łączniku, podmieniając go łącznikiem nierozdzielającym (CTRL + SHIFT + łącznik). Wymusi to przenoszenie słów zapisanych z łącznikiem do nowej linii lub dzielenie ich w innym miejscu. W normalnym widoku tekstu oba łączniki się między sobą nie różnią, dopiero na podglądzie znaków ukrytych łącznik nierozdzielający jest wyraźnie cieńszy i nieco dłuższy od zwykłego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz