poniedziałek, 31 października 2016

Gdzie postawić przecinek? Poradnik ze słownikiem



Po co poradniki o interpunkcji? Przecież przecinek to tylko malutka kreseczka, nie mówiąc o innych zbędnych znakach... Wiedzą o tym bardzo dobrze językoznawcy, korektorzy, redaktorzy, a tym samym i autorzy niniejszej publikacji, prof. Jerzy Podracki i Alina Gałązka:
Przeciętny Polak ma do znaków przestankowych stosunek dość niefrasobliwy. Przecinki stawia na wyczucie, mniej dbając o interpunkcję niż o ortografię. Napisać słowo z błędem ortograficznym — to wstyd; napisać zdanie z błędem interpunkcyjnym — to, wydawałoby się, rzecz nieważna i nieszkodliwa.
Sprawdzając teksty współczesnych, „wykwalifikowanych” copywriterów, zaczęłam wątpić, czy znajomość zasad interpunkcji jest w ogóle potrzebna do pisania... Co gorsze, sama zaczęłam się gubić... Aż wstyd! Jednak nie poddając się, kupiłam ten poradnik. Publikacja idealna, wymarzona i naprawdę niezbędna w zapleczu warsztatowym korektora–redaktora.
Ile wart jest przecinek w tekście? Według anegdoty tyle, ile ludzkie życie.
W anegdocie na moment przed egzekucją wpada posłaniec z wiadomością: „Ułaskawić, nie można powiesić”. Gdyby przecinek postawiono dwa słowa dalej, historia nie zakończyłaby się szczęśliwie.
Współczesnych przykładów różnic w odbiorze spowodowanych tylko przecinkiem można doszukać się mnóstwo, a zwracają na to uwagę i niektórzy twórcy memów:

 

W kwestii interpunkcji często bazujemy na ogólnej wiedzy ze szkoły i regułkach wkuwanych, a nie rozumianych. Dlatego zdarzają się osoby, które notorycznie stawiają przecinki przed każdym że, który (w różnych formach), pomimo itd., uparcie nie stawiając ich przez i czy oraz, mimo iż wymaga tego konstrukcja zdaniowa (powtórzenie lub zamknięcie wtrącenia).
Poradnik Gdzie postawić przecinek? to rzetelnie opracowana publikacja podzielona na trzy główne części: omówienie zasad przestankowania, słowniczek i porady językowe. Omówiono w niej kwestie szczególnie trudne, jak zbieg znaków interpunkcyjnych oraz interpunkcję pewnych elementów tekstu (np. cytatów, dialogów) oraz rodzajów tekstów (np. wizytówek, wywieszek). W części słownikowej przede wszystkim zestawiono wyrazy, które pociągają za sobą użycie określonych znaków interpunkcyjnych, na ogół przecinka. Część trzecia to z kolei porady dotyczące interpunkcji z Poradni Językowej PWN.
Publikacja Gdzie postawić przecinek? jest solidnym kompendium w kieszonkowym wydaniu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz